Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź. Są widoczne postępy przebudowy krańcówki w parku Staromiejskim

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
10-09-2025
Ostatnia modyfikacja:
10-09-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny/Urząd Miasta Łodzi

Podziel się ze znajomymi:

Przy ul. Północnej trwa przebudowa krańcówki tramwajowej. Na placu budowy układane są już pierwsze elementy torowiska – m.in. rozjazdy oraz łuki. Za kilka miesięcy kończyć będą tu trasę linie, które nie dojadą na krańcówkę Doły.

Inwestycja na terenie dawnego dworca tramwajów podmiejskich rozpoczęła się pod koniec marca 2025 roku. Chociaż nie od razu na placu budowy można było zobaczyć koparki i wywrotki. To część planowanej przebudowy ul. Franciszkańskiej pomiędzy Północną a Bojowników Getta Warszawskiego.

Na krańcówce w parku Staromiejskim pierwsze szyny

Przez ostatnie miesiące wykonawca – firma Strabag – prowadził prace przy demontażu starego torowiska oraz korytowaniu przestrzeni pod nową infrastrukturę dla tramwajów. Teraz widać postępy tych prac.

Wykonany został już betonowy fundament pod torowisko wraz z jego odwodnieniem oraz instalacją grzewczą do zwrotnic. Zaczęło się także układanie pierwszych szyn a pośród nich zwrotnice, rozjazdy i łuki. Na końcu będzie układana granitowa kostka, która wypełni przestrzeń przed historycznym budynkiem.

Fot. Urząd Miasta Łodzi | Pierwsze nowe szyny na krańcówce Północna

Wymienionych prac torowych nie udało się natomiast jeszcze przeprowadzić bliżej wyjazdu z krańcówki. Tam trwa wzmacnianie konstrukcji kanału rzeki Łódki oraz zakrywanie fundamentów odkrytej niedawno kamienicy z dawnej zabudowy Starego Miasta.

Magistrat zaznaczył, że zakończenie prac na dawnym dworcu tramwajów podmiejskich przewidziane jest na początek 2026 roku.

Element przebudowy ulicy Franciszkańskiej

Tak de facto inwestycja tramwajowa w tej części łódzkich Bałut składa się z dwóch części. Pierwsza to całościowa przebudowa trasy tramwajowej w ulicy Franciszkańskiej. Druga, to omawiana dzisiaj przebudowa krańcówki tramwajowej w obrębie w parku Staromiejskiego. Miasto jednocześnie potwierdziło, że niektóre linie zostaną tutaj skrócone na czas prowadzenia prac na ul. Franciszkańskiej. Szczegółów zmian jeszcze nie znamy.

Tomasz Andrzejewski z Łódzkich Inwestycji, w rozmowie z "Transportem Publicznym" powiedział w marcu, że trwają prace nad dokumentacją projektową. Ta ma być gotowa pod koniec tego roku, żeby w 2026 roku można było rozpocząć prace budowlane.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij